زندگی موفق یعنی جریان شش قانون در زندگی، سه تا از این قانون ها برای رعایت مردهاو سه قانون برای زنها.

۶ قانون طلایی
از سال ۸۶ روز ۲۵ ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است. علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز ۲۵ ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر […] کد خبر: ۲۸۲۱تاریخ انتشار : آبان ۸, ۱۳۹۲
wedding_ceremonies_12
از سال ۸۶ روز ۲۵ ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است. علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز ۲۵ ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.
خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.
۱۷۹۰۱۲۱۴۳۸akhavanگروه خانواده سایت با حجاب بر آن شد تا به مناسبت بزرگداشت این روز گزیده ای از بیانات حجت الاسلام والمسلمین اخوان، محقق پژوهشگر، کارشناس و مشاور تربیتی را آماده کند. حجت الاسلام محمدعلی اخوان متولد سال ۱۳۵۷ در شهر مقدس قم می‌باشد. ایشان کارشناس ارشد علوم قرآنی هستند و هم اکنون به تحصیل دروس خارج حوزه علمیه می‌پردازند.از جمله سمت‌ها و فعالیت‌های استاد اخوان عبارتند از: – مسؤول مؤسسه فرهنگی تبلیغی رویش – کارشناس و مشاور تربیتی – کارشناس مرکز ملی پاسخگویی – تألیف ۱۲ عنوان کتاب – تدریس در حوزه و دانشگاه – همکاری با رسانه ملی
حجت الاسلام محمدعلی اخوان اینگونه آغاز کردند که : امام صادق علیه السلام در روایتی در بحار جلد ۷۵ص۲۳۷ این روایت را نقل می کنند از علامه مجلسی که می گویند هر زندگی ناگزیر است از این ۶ قانون، زندگی موفق یعنی جریان این ۶ قانون در زندگی ، سه تا از این قانون ها برای رعایت مردهاست تا زندگی آن ها گلستان بشود و سه قانون برای زنها.
۱۲۸۵۴۴_۶۳۵۰۸۳۵۹۳۶۰۴۰۴۱۴۱۵_l
سه قانونی که مردها باید رعایت کنند تا زندگیشان گلستان شود :
۱ـ با همسرشان همراه بشوند
اگر با همسران شان همراه شدند همسران شان هم با آنها همراه می شوند، و محبت و علاقه ی زنها زمانی زیاد می شود که زن ها با آنها همراهی کنند، نه آنکه فرمانفرمایی و با باید و نبایدها بخواهند کارها را پیش ببرند.
حواس مان باشد وقتی که خواستیم زنی را دیوانه بکنیم یک ذره از او فاصله بگیریم، یک خورده باهاش همراه نشویم.
۲ ـ تمام قلب همسرش را پّر کند
قانون دوم امام صادق(ع) این که قلب همسرش را تسخیر کند، این خیلی جالب است، مردی موفق است که بتواند قلب همسرش را نسبت به خودش مجذوب بکند. تمام قلب همسرش را پر کند. حضرت پیشنهاد می کنند با مهربانی و ابراز محبت دائم، رفتار مهربانانه و نظافت ظاهر و رفتار و رویکردی که باید در نظافت و ظاهر آراسته داشته باشند.
امام رضا علیه السلام فرمودند قومی دوره ای زنان شان خیلی به فساد کشیده شدند چرا؟ بخاطر اینکه اینها نظافت و آراستکی شان را رعایت نمی کردند و باعث گناه زن هایشان می شدند.
مردها باید مهربان باشند. اگر دقت بکنیم قانون سوم هم خیلی زیباست. قانون دوم که مردها باید مهربان باشند این روایت را یادمان نرود که « المؤمن بشرُهُ فی وجهه و حزنه فی قلبه» مؤمن چهره ای گشاده دارد و لبخند بر لبش هست، و اگر حزن و کاری دارد پشت قلبش اینها را پنهان می کند. پیامبر فرمودند من آمدم زیبایی های اخلاق را، محبت را میان مردم جریان بدهم .
۳ ـ رونق دادن به زندگی(هم مادی هم معنوی)
امام صادق(ع) برای مردها فرمودند، می خواهید زندگی هایتان گلستان بشود، چه از جنبۀ مادی چه از جنبه معنوی به زندگی هایتان توسعه و رونق بدهید.
پیامبر گرامی اسلام(ص) خیلی جالب است به یه شخصی که برای خانواده اش خرید می کند، پول خرج می کند، هدیه ای برای دختر و پسرش می خرد، حضرت به این تشبیه کردند که اسیری از فرزندان اسماعیل را دارد آزاد می کند؛ پیامبر(ص) فرمودند ثوابش از صدقه دادن هم بیشتر است.
Hochzeit
سه قانونی که اگر زنها را در زندگی شان جاری کنند زندگی شان گلستان می شود.
۱ ـ فقط برای شوهرهایشان باشند
فقط برای شوهرهایشان باشند زندگی شان گلستان می شود. قرآن کریم در سوره نور آمده « لایُبدینَ زینَتهنَّ إِلّا لِبُعُلَتِهِنَّ…» در واقع برای مردها باید خیلی دقت کنیم که مردها احساس کنند که این زن فقط مال اوست. نوع رفتار و گفتارش با سایر مردها در واقع چگونه است.
۲ـ سعی کنند از شوهرش مراقبت کند
قانون دومی که برای زن هاست فرمودند سعی کنند از شوهرش مراقبت کند. مراقبت کند یعنی چی؟ بعضی وقت ها صبح آقا می رود سر کار اما نگاه می کنید که صبحانه نخورده چون خانم تا دیر وقت پای تلوزیون یا کار بوده آقا صبحانه نخورده، لباس ها اتو نشده، ظهر برمی گردد خانم سرکار بوده هنوز غذا آماده نیست بعد نگاه می کنید بعضی رفتارهای کسالت باری که خانم ها صبح ها دارند تا شب رفتار خانواده از رفتار صبحگاهی نشأت می گیرد. اگر ما صبح با کسالت برخورد کردیم تا شب مرد ما کسل خواهد بود. کسالت دشمنی و تنفر می آورد. مردها دوست دارند بی تفاوتی نبینند، صبح که بلند می شود سر صبحانه کنار میز صبحانه باشد. اینکه «جهاد المرء حسن التبعل» که گفتند در روایت است، جهاد مرد حضور در میدان جنگ یا عرصه سیاسی و فرهنگی و مبارزاتی که باید بکند. اما جهاد خانم خوب همسرداری کند، یه جوری هوای همسرش را داشته باشد که نیازمند دیگران نباشد.
چرا بعضی از مردها از خانه فرار می کنند، یا خانه مادر یا خانه خواهر ، همه اش این طرف و اون طرف باشه، این قدر باید فضای خانه و خانواده گرم باشد که پناهگاه مرد خانۀ خودش باشد نه خانۀ دیگران یا پیش دوستان خودش.
۳ ـ قانون عشق ورزی
اما قانون ششم طلایی خانواده که امام صادق (ع) فرمودند اظهار العشق، عشق و محبتش را نسبت به همسرش ابراز بکند. امام فرمودند با رفتار و گفتار محبت آمیز و در واقع شکل و قیافه ای که جلب توجه همسرش را بکند.
تهیه شده : گروه خانواده با حجاب

0 مورد نقد و بررسی

administrator

→ خواندن مطلب قبلی

خرافه_گرایی در خانواده و راهکارهای مقابله با آن سه و چهارشنبه ها ساعت ۹ رادیو معارف

خواندن مطلب بعدی ←

کبوترها حرم و کلاغ ها قبرستان می روند طبع فطرت جوان همچون کبوتر گرم است و عاشق هیئت می شود

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *