حکیم باشید ۲

همه انسان‌ها از طفولیت نیاز به الگو را در خود احساس می‌کنند، الگوهای جدید به تناسب شرایط، سن و نیازها، جایگزین الگوهای قبلی می‌شوند و این تغییر و تحول ها، روند تکامل انسان را درپی دارد.
‏انسان‌هایی که درمراحلی از زندگی خویش فاقد نمونه و الگو می‌شوند. آن مراحل، دوران سرگشتگی و حیرانی آن‌هاست. نمی‌دانند به کدام سو و با کدام سرعت حرکت کنند، چگونه با موانع برخورد نمایند و چه روشی را درحرکت و رویارویی با مسائل و مشکلات پیش گیرند.
‏الگوهای پیرامونی ما به دو دسته و جریان اصلی تقسیم می‌شوند، الگوهای الهی و برگرفته از اولیاء خدا و الگوهای شیطانی و برگرفته از دشمنان خدا.
‏مسئله انتخاب الگو تا آنجا اهمیت دارد که خداوند پس از ذکر نام چند پیامبر، به پیامبرش دستور می‌دهد به هدایت انبیاء اقتدا کند:
‏«فَبِهُدَاهُمُ اقْتَدِهْ؛۱پس به هدایت آنان اقتدا کن».
‏و از همین آیه معلوم می‌شود که سبک زندگی اولیاء الهی، باید الگو صالحان باشد. خداوند در قرآن کریم، پیامبر اکرم(ص) را به عنوان یک الگو معرفی می‌کند و می‌فرماید:
‏«لَقَدْ کانَ لَکمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یرْجُو اللَّهَ وَالْیوْمَ الْآخِرَ وَذَکرَ اللَّهَ کثِیرًا؛۲ البته برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است برای آن‌ها که امید به رحمت خداوند و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند».

0 مورد نقد و بررسی

administrator

→ خواندن مطلب قبلی

حکیم باشید ۱۰

خواندن مطلب بعدی ←

حکیم باشید۱

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *