اعجاز سیر

گیاه سیر، از بهترین گیاهان دارویی طب سنتی و اسلامی است. سیری که در مناطق گرم و خشک کاشته و برداشت می شود خواص قوی تری دارد.
سیر، ضد سرطان و درمان ورم ها ، التهابات و نفخ است. سیر برای تنظیم چربی، فشار و کلسترول خون بسیار مفید بوده و رقیق کننده آن می باشد. گیاه سیر همچنین ضد آسم، احتقان، سرماخوردگی و اسهال است. ریشه این گیاه اعجاب آور از بین برنده رطوبات بدن است.

‎پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) در حدیثی فرموده اند: “کُلُوا اَلثُّومَ وَ تَدَاوَوْا بِهِ فَإِنَّ فِیهِ شِفَاءً مِنْ سَبْعِینَ دَاءً،” ترجمه: سیر بخورید و با آن مداوا کنید که شفاى هفتاد نوع بیمارى در آن است. (۱)

همچنین امام صادق (علیه السام) فرمودند: به وسیله سیر دردهاى خود را درمان کنید امّا با دهانى که از آن بوى سیر به مشام مى رسد به مسجد نروید. (۲)

متاسفانه با پیشرفت پزشکی تجربی بسیاری از مسلمانان و شیعیان از احادیث پزشکی معصومین (علیهم السلام) دور شده اند و شاهد آن هستیم که به گفتار دانشمندان غربی علم پزشکی اهمیت بیشتری می دهند تا احادیث معتبر معصومین (علیهم السلام)

جالب است که بدانید در آن روزگار کسى این گیاه را نمى شناخت ولى در این قرن که قرن علوم است، متخصصان علوم تغذیه خواص سیر را با تحقیقات گسترده مورد توجه و امعان نظر قرار داده اند. دکتر “ریم” فرانسوى تحت عنوان “خوشا به حال آنان که سیر مى خورند” مى نویسد: براى تقویت بدن و پیشگیرى از بیمارى هاى گوناگون سیر اثر بسزایى دارد.

و نیز پزشکان معروفى مانند لوتر، بروت، سالین و … نیز پس از آزمون و خطای بسیار و تجربه فراوان، تا حدودی به خواص غذایى و درمانى این گیاه سودمند پی برده اند و حاصل تجربه ایشان به این کشفیات رسیده است که سیر در تقویت بنیه و جلوگیرى از تصلّب شرایین و پایین کشیدن فشار خون بسیار مؤ ثر می باشد.

——————
۱٫ مکارم الأخلاق / ترجمه میرباقری ؛ ج ۱ , ص ۳۴۶
۲٫ بحار الانوار ج ۱۴

0 مورد نقد و بررسی

administrator

→ خواندن مطلب قبلی

شیر بادام طرز تهیه و خواص

خواندن مطلب بعدی ←

سبک زندگی طیب ضامن سلامت روح و جسم

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *