خانه - برنامه های راديو و تلويزيونی - راديو معارف - برای نجات از آسیب های شبکه های اجتماعی، شبکه های حقیقی مانند مسجد و هیئت را تقویت کنیم.

برای نجات از آسیب های شبکه های اجتماعی، شبکه های حقیقی مانند مسجد و هیئت را تقویت کنیم.

خبرگزاری شبستان: برای نجات از آسیب های شبکه های اجتماعی، شبکه های حقیقی مانند مسجد و هیئت را تقویت کنیم. به گونه ای که خاطره های قشنگ در مسجد شکل بگیرد، تصاویر قشنگ را در مساجد بسازیم و . . .

خبرگزاری شبستان: برنامه “خانه مهر” رادیو معارف به چهار روش برای ایجاد “زندگی مهدوی” می پردازد. این برنامه به بررسی زندگی آرمانی و زمینه سازی ظهور با حضور حجت الاسلام اخوان می پردازد.

9

دین بانی خانواده مهدوی از مبانی اسلامی در شبکه های اجتماعی

در رابطه با ورود به حوزه رسانه باید به دو نکته توجه کرد، اول اینکه رسانه چه تاثیری روی من دارد و دوم اینکه من بر روی رسانه چه تاثیری دارم. در این رابطه باید زمان استفاده از رسانه را مدیریت کنیم و به عنوان خانوده مهدوی بررسی کنیم که چه نقشی می توانیم بر روی این شبکه ها داشته باشیم؟
نکته اول این است که ما دچار اعتیاد به استفاده از شبکه های اجتماعی نشویم، کارشناسان معتقدند اگر کسی بیش از ۵ ساعت درگیر این شبکه ها بود، اعتیاد پیدا کرده است، خانوده مهدوی نگاهش به این شبکه ها روشنگری در حوزه دین است.
خانواده مهدوی می بیند که رسانه در دنیای امروز چقدر نرم و آهسته ضد دین حرکت می کند؛ شبکه های اجتماعی، تلویزیون، اینترنت و ماهواره همه به نوعی ضد مبانی اسلامی فعالیت می کنند، همه این فعالیت ها در تربیت فرزند در آینده نقش مخرب دارند. بنابراین می توانیم در شبکه های اجتماعی چند گروه ایجاد کنیم و در آنها بحث ترویجی و تبیلغی دین داشته باشم، یا اینکه وبلاگ ایجاد کنیم و به دفاع از دین بپردازم و از عرصه رسانه در تاثیرگذاری برای دیگران استفاده نماییم.
برخلاف این نظر که کسانی که نگاه ارزشی و دینی دارند، در حوزه رسانه ورود نمی کنند. باید گفت که در زمان حاضر علاوه بر حضور قدرتمندانه باید از این عرصه برای ترویح مبانی اسلامی و مهدویت استفاده کرد، باید در شبکه های اجتماعی نقش فعال ایفا کنیم و نقش دینبانی را اجرا نماییم. چراکه فرزندان ما این نگاه را پیگیری و دنبال می کنند.
به طوری که اگر در این شبکه ها سخنی مطرح کردند، قدرتمندانه دفاع کنیم و خود را در این مسیر تقویت نماییم، ضمن اینکه در پیام های خود نوآوری داشته باشیم و اگر به دنبال تاثیر سخن خود هستیم باید کوتاه سخن بگوییم. مستندسازی در حوزه رسانه داشته باشیم و به دیگران اتهام زنی نکنیم.
یکی از بحث های مهم در این فضا ورود کودکان و نوجوانان به شبکه هاست. در این رابطه چند نکته وجود دارد، اول اینکه تا جایی که امکان دارد برای شبکه اجتماعی یک شماره خانوادگی و ایمیل خانوادگی داشته باشیم، با این اقدام فضای خانوادگی را در شبکه های اجتماعی ترویح می دهیم، با این کار نیز این محیط ها را مدیریت خواهیم کرد. همچنین در بازی های آنلاین از ایمیل خانوادگی استفاده کنیم.
نکته دوم اینکه به بچه های خود رازداری در این شبکه ها را آموزش دهیم و به آنها بیاموزیم که به این فضاها به شدت بدبین باشند و آن ها را بیگانه بدانند. چراکه اصل این تکنولوژی برای ما نیست و از خارج هدایت می شود. عکس های خانوادگی نگذارند، با هر کسی در هر موضوعی صحبت نکنند و خیلی موارد دیگر.
برای نجات از آسیب های شبکه های اجتماعی تا جایی که می شود شبکه های حقیقی مانند مسجد و هیئت را تقویت کنیم. خاطره های قشنگ در مسجد شکل میگیرد، تصویر قشنگ در مسجد بسازیم، درمانگاه، فروشگاه و شئونات زندگی را در مسجد وارد کنیم.
اگر مسجد را پایگاه شبکه های اجتماعی قرار دهیم و بچه ها را به این سمت و سو سوق دهیم، از بسیاری از آسیب های فضای رسانه ای در امان خواهیم بود، اگر شبکه های حقیقی را فعال کنیم، از آسیب شبکه های اجتماعی کم خواهیم کرد.
اگر بچه ها فرصت فکر داشتند، تفکرات و خلاقیت ها شکل می گیرد ولی نخستین هدف رسانه این است که این فرصت را می گیرد و در مقابل جذابیت ایجاد می کند. دنبال این باشیم تا جایی که می شود و قبل از رسیدن سن بچه ها به سن رسانه، فضا را ایجاد نکنیم، اول فرهنگ سازی کنیم و بعد عقلانیت و غرور شخصیتی ایجاد کنیم.
وقت خود را در ارتباط با شبکه ها پر نکنیم، چراکه خانواده مهدوی سیری به سمت سلوک دارد، تنوع شبکه ها را کم کنیم زیرا دائما درگیر بودن، مضر است. از شبکه هایی استفاده کنیم که آسیب کمتری دارد و شبکه های داخلی را فعال کنیم، دلیل مهمش این است که اطلاعات ما رصد می شود، و در آخر از مسئولان درخواست می کنیم اگر در حوزه رسانه می خواهند کاری انجام دهند، یک شبکه ملی ارتباطات خوب داخلی ایجاد کنند.
پایان پیام/۳۴۵

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *