خانه - اخبار - آمارهای مستند رشد بیماریهای جسمی، روحی و روانی در ایران

آمارهای مستند رشد بیماریهای جسمی، روحی و روانی در ایران

وزیر بهداشت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تبریزگفت: «طبق بررسی های انجام شده حدود ۷۵ درصد از مرگ و میر ایرانیان به دلیل بیماری های غیر واگیر است و این در مقایسه با گذشته که بیماری هایی مثل سل، دیفتری و آبله جان بسیاری از مردم را می گرفت، بسیار قابل تامل است.
دکتر هاشمی با ذکر این نکته که ۸۰ درصد از مبتلایان به فشار خون بالا از بیماری خود بی اطلاعند خاطرنشان کرد: « ۵۰ درصد مرگ و میر مردم ما به دلیل سکته های قلبی و مغزی است که هر دوی اینها در اثر ابتلا به فشار خون تشدید می شوند.
سایت وزارت بهداشت جمعه ١٦ بهمن ١٣٩٤

دکتر علی اکبر سیاری
در ایران بالغ بر ۸۳ هزار مرگ سالانه به خاطر ۱۰ میلیون فشار خونی است که در کشور وجود دارند و ۵۰ درصدشان از بیماری خود خبر ندارند.
معاون بهداشت با اشاره به اینکه سوء تغذیه مانع تشکیل و تکامل سیناپس های مغزی در کودک می شود سایت وزارت بهداشت چهارشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٤

آمار وزارت بهداشت در سال ۸۸ نشان میدهد که حدود ۹۸ هزار نفر مبتلا به سرطان در کشور شناسایی شده و پيشبينی میشود در نهایت در سال ۹۳ با جمعيت ۴۰۰ هزار نفری مبتلا به سرطان روبهرو خواهيم بود.
یرج خسرونيا رئيس جامعه متخصصان داخلی ایران ۱۳۹۳/۲/۲ :

بر اساس پيش بيني هاي سازمان بهداشت جهاني، بيماري هاي قلبي و عروقي به عنوان مهم ترين علت مرگ و مير در سراسر جهان تا سال ۲۰۲۰ است و اين در حالي است که آمارهاي رسمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نشان مي دهد بيش از ۴۰ درصد مرگ و ميرها در کشور ناشي از بيماري هاي قلبي و عروقي و بيش از ۱۹ درصد مربوط به سکته هاي قلبي است بطوري که ايران رکورددار بالاترين آمار مرگ قلبي در جهان ناميده شده است. در اين گزارش آمده: روزانه ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر عوارض قلبي فوت مي کنند.
روزنامه ايران شماره ۵۶۶۲ ۱۷/۳/۹۳

شیراز- ایرنا- رئیس انجمن سرطان شناسی ایران بر لزوم بکارگیری روش های پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان در کشور تاکید کرد و گفت: طبق آمار وزارت بهداشت تا سال ۹۳، سالانه ۹۰هزار نفر در کشور به بیماری سرطان مبتلا شده اند. ی با اشاره به سرطان سینه به عنوان شایع ترین نوع سرطان در زنان، افزود: سن ابتلا به این بیماری در کشور ما بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی و از متوسط آمار جهانی، یک دهه جوان تر است.
: ۲۰/۰۸/۱۳۹۴

وزیر بهداشت قاضی زاده هاشمی در خصوص اظهارات برخی از افراد مبنی بر فراگیر شدن اپیدمی سرطان در کشور، گفت: سرطان در کشور اپیدمی نشده زیرا اپیدمی به معنای همه گیری است و به کار بردن اصطلاح سونامی، مربوط به تیتر ژورنالیستی است!!!!شنبه ٣ بهمن ١٣٩٤ سایت وزارت بهداشت

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: براساس بررسی های انجام شده در کشور، حدود ۲۷ درصد افراد ۴۵ تا ۶۹ ساله و حدود ۴۲ درصد افراد بالای ۷۰ سال به بیماری فشارخون مبتلا هستند.
طبق آمار سازمان جهانى بهداشت ، فشارخون بالا عامل مرگ حدود ۷ ميليون نفر در سال است.
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۳ ۲۶ : ۴۷ : ۰۹
روزنامه جام جم بازدید: ۱,۰۱۸

فشار خون بالا، شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ‌و‌میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن از ۵۰سالگی احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود
منبع:همشهری سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۸۸

محمدرضا مهاجري تهراني معاون پژوهشكده غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران: در حال حاضر متجاوز از ۲۰۰ ميليون بيمار ديابتي در جهان داريم كه طبق پيش‌بيني سازمان جهاني بهداشت و فدراسيون بين‌المللي ديابت تا سال ۲۰۲۵ اين ميزان از ۳۶۰ ميليون فرد مبتلا فراتر خواهد رفت. ي افزود: در هر ۳۰ ثانيه يك پا در دنيا به علت بيماري ديابت قطع مي‌شود
منبع:سایت عصر ایران ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۰

معاون پژوهشكده غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: در هر ۳۰ ثانيه يك پا در دنيا به علت بيماري ديابت قطع مي‌شود.

رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی استان کرمان گفت: ۳۷ درصد جامعه ایرانی مستعد ابتلا به بیماری‌های دیابتی هستند.
به گزارش ایسنا، دکتر”علی اصغر عباسی” ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ۲۳ آبان روز جهانی دیابت
در سال‌های اخیر ثابت شده است که در مرحله پیش دیابت، آمار خیلی بالایی وجود دارد و تا ۳۷ درصد جامعه مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
وی با بیان اینکه افراد بالای ۴۵ سال باید غربالگری دیابت انجام دهند، عنوان کرد: در سال ۲۰۰۷ حدود ۲۴۶ میلیون نفر دیابتی در دنیا وجود داشت که پیش‌بینی بود تعداد مبتلایان تا سال ۲۰۲۵ به ۳۸۰ میلیون نفر برسد، اما آمار سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که در حال حاضر ۳۸۸ میلیون نفر در دنیا مبتلا به این بیماری هستند.
منبع:سایت عصر ایران آبان ۱۳۹۴ ۰۹

دبیر علمی همایش منطقه ای آسم و آلرژی گفت: ۱۳ درصد جمعیت کشور به بیماری آسم مبتلا هستند .
منبع:سایت عصر ایران ۱۰ مهر ۱۳۹۳

مدیر گروه پیشگیری مرکز بهداشت خراسان رضوی:
سالانه ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری‌های قلب و عروقی از دنیا می‌روند.
فارس۹۳ /۰۷/۰۷

محمدباقر لاريجاني رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران:
آمار مرگ و مير كودكان كاهش پيدا كرده است.
منبع:فارس ۸۹/۰۷/۲۲

علی نوبخت رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: در یک سال اخیر ۶۰۰ مورد اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور انجام شده است.
منبع:فارس ۹۴/۱۱/۲۴
رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و داروی کشور :
در حال حاضر درصد شیوع بیماران کلیوی در کشور ۶۵۰ نفر در یک میلیون نفر است.
این مسئول با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌ها طی هشت سال آینده آمار بیماران کلیوی در ایران دو برابر می‌شود
امسال دولت ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه به درمان بیماران کلیوی اختصاص داده است که براساس تمهیدات اندیشیده شده این اعتبارات در سال آینده افزایش خواهد یافت.
به گفته دیناروند تجمیع تعرفه دیالیز بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.
منبع:فارس ۹۳/۰۸/۲۶

فاطمه هاشمی رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص: طبق آخرین آمار ۲۵ هزار بیماری دیالیزی و ۲۴ هزار بیمار پیوند کلیه در کشور وجود دارد، همچنین بیش از ۱۹ هزار بیمار تالاسمی و ۴۵ تا ۵۰ هزار بیمار MS با این بیماری‌های خاص زندگی خود را طی می‌کنند.
وی افزود: سالانه براساس گزارش وزارت بهداشت حدود ۱۰۰ هزار بیمار جدید سرطانی، به جمع این بیماران افزوده می‌شود.
در حال حاضر ۲ هزار و ۱۰ ماشین دیالیز در کشور وجود دارد.
منبع:فارس ۹۴/۰۷/۱۶

قاضی‌زاده هاشمی ابراز امیدواری کرد تا پایان دولت یازدهم ۲۰۰ مرکز درمانی ویژه بیماران سرطانی در سایر استان‌های کشور به بهره‌برداری برسد.
منبع :فارس ۹۴/۰۵/۳۰

دیرکل دفتر آموزش وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سالانه ۸ هزار میلیارد تومان صرف درمان سرطان در کشور می‌شود.
منبع:فارس ۹۴/۱۱/۲۵

حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران گفت: هزینه‌های درمان سرطان به مدت بستری و شرایط بیمار بستگی دارد، اگر بیمار به پیوند مغز استخوان نیاز داشته، بیماری در مراحل اولیه یا عودکننده باشد، هزینه‌ها تا ۲۰۰میلیون تومان بالا می‌رود.
متأسفانه در کشور آمار مناسبی در بحث سرطان و سطح این بیماری نداریم، اما آخرین اطلاعات دریافتی از مراکز درمانی سراسر کشور نشان می‌دهد سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به انواع سرطان در گروه سنی زیر ۱۵ سال وجود دارد. همچنین این آمار سالانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار مبتلا در کشور را نشان می‌دهد.
منبع:فارس: ۹۴/۰۵/۲۷

مجید صمصامی دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی سرطان دستگاه گوارش با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان هستند.
اصطلاحی سونامی سرطان در کشور از نظر نامگذاری اشتباه بوده چرا که سونامی به صورت لحظه‌ای به وقوع می‌پیوندد ولی سرطان را از الان می‌توان تا ۲۰ سال آینده پیش‌بینی کرد.
با بیان اینکه آمار فعلی مبتلایان به سرطان ۴۰۰ هزار نفر درکشور است، گفت: سالانه ۹۰ هزار نفر نیز به این آمار افزوده می‌شود همچنین به طور کلی سالیانه ۱۴۰ نفر در ۱۰۰ هزار جمعیت دچار سرطان می‌شوند.
منبع:فارس ۹۴/۰۷/۲۲

سیدمحمد هادی‌ایازی قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی سلامت :متاسفانه سالانه ۹۰ هزار بیمار سرطانی جدید به بیماران کشور اضافه می‌شود که سه هزار و ۸۰۰ نفر از آنها کودکان هستند و تعداد بیماران نیز روز به روز افزایش می‌یابد چنانکه در سال ۵۶ فقط ۲۶ بیمار ام اس در کشور وجود داشت، اما در حال حاضر ۶۰ هزار بیمار ام اس در کشور وجود دارد..
ایازی بیان داشت: طبق آمار ۴۸ درصد مرگ و میرها در کشور با بیماری‌های قلبی و عروقی ارتباط دارد، بنابراین باید نسبت به اقدامات پیشگیرانه از بیماری‌ها توجه ویژه شود و آگاه‌سازی به مردم در دستور کار قرار بگیرد که سازمان‌های مردم ‌نهاد می‌توانند در این زمینه بسیار موثر و مفید باشند.
منبع:فارس ۹۴/۰۸/۱۱.
محمدرضا نوروزی، متخصص مجاری ادراری و عضو هیات مدیره انجمن اورولوژی عضو هیات مدیره انجمن اورولوژی:
سالانه ۳۵۰۰ نفر در کشور به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.
۵ تا ۱۰ درصد این افراد سرطان پیشرفته دارند در حالی که این مقدار در دنیا ۳ درصد است.
نوروزی ۲ بیماری شایع در مردان را بیماری‌های پروستات و بیضه دانست و گفت: یکی از شایع‌ترین سرطان‌هایی که بین ۱۵ تا ۳۵ سالگی خود را نشان می‌دهد سرطان بیضه است.
۹۳/۱۲/۰۵فارس

فاطمه ورشویی در حاشیه نخستین سمینار بهینه‌سازی پرتودرمانی که در هتل پردیسان مشهد
در رابطه با آمار مراجعین سرطانی به مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی امام رضا(ع) اظهار کرد: به صورت میانگین به طور سالانه بالغ بر ۲ هزار نفر بیمار سرطانی جدید به این مرکز مراجعه کرده و پذیرش می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه این آمار هر سال با افزایش همراه است؛ افزود: این رشد مراجعه‌کنندگان به مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی نشان از افزایش آمار بروز سرطان در کشور دارد.
ورشویی ادامه داد: طبق نموداری که در این مرکز وجود دارد از سال ۸۶ و به عبارتی از سال آغاز به کار این مرکز، رشد مراجعه بیماران سرطانی به این مرکز را شاهد هستیم.
,رشویی در ادامه بیان کرد: این افزایش مراجعه از سویی نیز نشان از شناخته شدن مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی امام رضا(ع) به دلیل تکنیک‌ها و تجهیزات مطلوب در میان عموم مردم را دارد.
وی گفت: طبق آمار جهانی و رسمی میزان بروز سرطان در کشور طی ۲۰ سال آینده ۲ برابر می‌شود.
ورشویی همچنین با اشاره به شیوع بالای سرطان سینه درزنان ایرانی افزود: ۴۰ درصد از بیماران زن که به مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی امام رضا(ع) مراجعه می‌کنند بیماران مبتلا به سرطان سینه هستند.
وی بیشترین بیماران مرد مراجعه‌کننده به این مرکز را نیز بیمارانی که مبتلا به سرطان‌های معده و مری هستند؛ عنوان کرد و گفت: در خراسان سرطان‌های گوارشی نسبت به کل کشور شیوع بیشتری دارد.
ورشویی با اشاره به اینکه سن شیوع سرطان بستگی به نوع سرطان متفاوت است؛ افزود: متأسفانه سن بروز سرطان سینه در زنان ایرانی یک دهه کمتر از آمار جهانی است.
فارس ۹۳/۰۲/۱۵

رضا ملک‌زاده معاون تحقیقاتی و فناوری وزارت بهداشت: سونامی سرطان را قبول ندارم .
فارس: ۹۲/۱۰/۰۵

اسماعیل‌نژادگنجی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل
در جهان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دیابتی داریم که این آمار تا سال ۲۰۳۵ به ۶۰۰ میلیون نفر می‌رسد.
با اشاره به اینکه در هر ۱۵ سال در ایران تعداد افراد دیابتی سه‎برابر می‌شود،
۶۰ درصد بیماری جهان غیرمسری بوده که ۱۰ درصد را بیماری دیابتی تشکیل می‌دهد و ۱۵ تا ۲۵ درصد کل بودجه بهداشتی و درمانی کشورها صرف درمان و عوارض ناشی از دیابت می‌شود.
سومین عامل کوری جهان را بعد از حوادث و مادرزادی ناشی از بیماری دیابت و سومین عامل قطع پا در جهان بعد از تصادف و حوادث بیماری دیابت است.
۱۰ هزار میلیارد تومان در ایران صرف هزینه عوارض دیابت می‌شود، اضافه کرد: در دنیا هر ۳۰ ثانیه یک دیابتی پایش را از دست می‌دهد و در هر دقیقه شش نفر دیابتی می‌میرند و ۱۲ نفر دیابتی جدید اضافه می‌شوند.
۵۰ درصد کل افراد دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند و ۵۰ درصد دیگر که مطلع هستند.
منبع:فارس ۹۴/۰۸/۱۴

دهکده دیابت با حضور نمایندگان مجلس و مسئولان حوزه بهداشت و درمان در پارک آب و آتش افتتاح شد.
منبع:فارس ۹۳/۰۸/۲۱

علیرضا مهدوی کارشناس ارشد غدد و متابولیک از مسولین وزارت بهداشت: هزینه درمان بیماری دیابت در کشور را برای هر نفر سالانه حدود ۸۵۰ دلار اعلام کرد.
فارس ۹۱/۰۸/۲۹

عباس مؤمن‌زادهاستاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: سالانه ۱۲٫۵ میلیون کودک جان خود را از دست می‌دهند که بیشترین آمار آن مربوط به کشورهای جهان سوم و به علت بیماری‌های عفونی است. چندی پیش واکسنی در جهان تولید شده که حدود یک میلیون تومان قیمت آن بود و وزیر بهداشت آقای هاشمی گفتند این واکسن را در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار دهیم.
منبع:فارس ۹۴/۰۸/۲۰

علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: ۷۶ درصد مرگ و میر در کشور به علت بیماری‌های غیرواگیر به وقوع می‌پیوندد که در این میان بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
منبع:فارس ۹۴/۱۰/۰۷

نیما خرسندی مدیر روابط عمومی بنیاد بین‌المللی پیش‌گیری و کنترل دیابت گفت: بین ۱۳ تا ۲۰ درصد از جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند که این میزان سبب شده است ایران جزو ۵ کشور دنیا با آمار بالای دیابت قرار گیرد.
خرسندی گفت: با توجه به آمار بین‌المللی به طور میانگین هر ۸ ثانیه یک نفر در جهان در اثر بیماری دیابت جان خود را از دست می‌دهد و در هر ۱۰ ثانیه یک نفر به دیابت مبتلا می‌شود.
منبع:خبرگزاری فارس ۹۱/۰۴/۲۱

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم اعلام کرد: بررسی‌های نشان می‌دهد که تا ۱۵ سال آینده شمار مبتلایان به دیابت در ایران از چهار به ۹ میلیون نفر افزایش می‌یابد.
افزایش آمار دیابتی‌ها علاوه بر کشورهایی مانند چین که طی دهه‌های اخیر سه برابر شده، در کشورهای پیشرفته نیز رو به افزایش است به طوری که طی دوره ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ تعداد افراد دیابتی در کانادا ۷۰ درصد رشد داشته است.
طی ۱۵ سال اخیر شمار افراد چاق از ۱۳ درصد به ۳۲ درصد جمعیت رسیده است.
این فوق تخصص غدد افزود: در سال ۲۰۰۷ نیز مطالعات دیگری که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی و در سنین ۱۵ تا ۶۵ سال صورت گرفت، ۸٫۷ درصد جمعیت به دیابت مبتلا بودند، ۲۶٫۶ درصد فشار خون داشتند و حدود ۵۴ درصد هم افراد چاق بودند.
منبع :فارس ۹۴/۰۵/۰۹

مدیرعامل خیریه دیابت استان اصفهان گفت: اصفهان با بیش از ۳۱۰ هزار بیمار دیابتی رتبه نخست دیابت کشور را از آن خود کرده است و کشور ایران با هفت میلیون بیمار دیابتی رتبه نخست خاورمیانه را دارد.
۹۲/۰۴/۱۳فارس
ولی‌الله فرج‌اللهی فرماندار بناب گفت: ۱۰ درصد مردم ایران به دیابت مبتلا هستند و سالانه نیز ۱۰۰ هزار نفر به آمار مبتلایان به دیابت اضافه می‌شود و اگر استفاده از نان سبوس‌دار را در جامعه ترویج دهیم مانع مبتلا شدن این تعداد افراد به دیابت خواهیم شد.
۹۳/۰۸/۱۸فارس

حسین چمنی مشاور صنایع شیر ایران :بر اساس گزارش دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت (مهرماه ۱۳۹۱) ۲٫۲ میلیون نفر از مردم کشور دچار پوکی استخوان هستند.
وی افزود: بنا به اعلام مرکز تحقیقات استئوپروز (پوکی استخوان) کشور سالیانه ۵۱ هزار شکستگی لگن خاصره در کشور رخ می‌دهد که از این تعداد حدود ۵۰ درصد می‌میرند و بقیه برای تمام عمر زمینگیر می‌شوند. ۲ میلیون خانم با بیماری پوکی استخوان، کمبود کلسیم در بین ۹۰ درصد جمعیت کشور وجود دارد. ر حال حاضر ۱۵۰ میلیون دندان پوسیده در کشورمان وجود دارد که برای ترمیم این دندان‌های پوسیده و فاسد، باید ۱۵ میلیارد دلار هزینه شود.
۹۳/۰۲/۱۹فارس
باقر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:
پوکی استخوان یک دهم دیابت بار بیماری ایجاد می‌کند ولی عوارض ناشی از آن و هزینه‌های بصری زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند چرا که ۵۰ تا ۶۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال دچار پوکی استخوان یا کاهش نسج استخوانی می‌شوند و شکستگی لگن در سنین بالا هزینه‌های زیادی را در پی دارد.
۹۱/۰۴/۲۹فارس

علی‌اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت: چاقی و اضافه‌وزن عامل بروز ۴ بیماری می‌شود که این مسئله یک مشکل جهانی است.
عوامل بیولوژیک مثل فشار خون، چربی خون، قند خون و…، باعث بروز ۴ بیماری خطرناک سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، آسم و بیماری‌های مزمن تنفسی می‌شوند.
به گفته وی، این ۴ بیماری عامل وقوع ۸۰ درصد مرگ‌ومیرها در دنیا هستند.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به شرایط مشابه ایران و دنیا در موضوع ۴ بیماری مرگ‌آور، اظهار داشت: ۷۶ درصد مرگ‌ومیرها در کشورمان ناشی از ابتلا به این ۴ بیماری است.
سیاری تأکید کرد: امروز، بیماری‌های واگیر مثل آنفلوانزا، ایدز و… به‌اندازه این ۴ بیماری مرگ‌آور نیستند.
فارس ۹۴/۰۹/۲۷

معاون وزیر بهداشت دکتر علی‌اکبر سیاری سرطان سینه را شایعترین نوع سرطان است. سالانه ۷ هزار مورد جدیدی سرطان سینه به مبتلایان در کشور اضافه می‌شود .
طبق برآوردها سالانه ۸۱ هزار مرگی که در کشور اتفاق می‌افتد در ارتباط با فشار خون است که سبب بروز سکته مغزی و قلبی می‌شود و ۳۳٫۷ درصد افراد بالای ۲۵ سال در کشور دچار فشار خون هستند.
۳۱ هزار مورد مرگ در سال به دلیل چربی خون بالا و ۱۱ هزار مورد بر اثر مصرف سیگار است.
دو دهه‌ گذشته ۴ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به ایدز داشتیم اکنون ۲۶ هزار مورد ایدز داریم ولی میزان واقعی این بیماری که ما از آن خبر نداریم ۴ تا ۵ برابر این رقم است.
فارس ۹۲/۰۷/۲۱
نگاهی به شیوع بیماری پوکی استخوان در دنیا و ایران
آمارها می‌گویند در ایران در طول یک سال، شاهد ازدست‌دادن ۳۶هزار و۷۶۱سال از عمر کل جامعه به علت این بیماری هستیم.
.
با این حال، بعضی مطالعات در سطح محدود انجام شده است که می‌تواند تا حدودی وضعیت کشور ما را در مقایسه با کشورهای دیگر روشن کند. مطابق آمار موجود، متوسط تراکم استخوان افراد سالم کشور ما در مقایسه با افراد ژاپنی حدود ۹/۳دهم‌درصد بالاتر و ۶/۴دهم از آمریکا کمتر است. این درحالی است که آمارها در کشور آمریکا نشان می‌دهد حدود ۵۵‌ درصد آمریکایی‌ها به‌خصوص زنان، در معرض خطر شکستگی و پوکی استخوان هستند و حدود ۸ میلیون زن و ۲میلیون مرد در آمریکا پوکی استخوان دارند.
مطالعه‌ای که چندی پیش توسط وزارت بهداشت انجام شده نشان می‌دهد ۴۷‌درصد زنان و ۴۴‌درصد مردان بالای ۵۰ سال در ایران دچار کمبود تراکم استخوان هستند و ۶/۴ افراد ۲۰ تا ۷۰ سال در ایران به پوکی استخوان در ستون فقرات مبتلا هستند.
همچنین از هر ۴ زن ایرانی بالای ۵۰ سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلاست. این در حالی است که آمارهای جهانی، فاصله معنی‌داری با آمار کشور ما دارد. در سرتاسر دنیا از هر ۳ زن، یک زن و از هر ۵ مرد یک مرد بالای ۵۰ سال دچار پوکی استخوان هستند.
مطالعه دیگری در ایران نشان داده است نیمی‌از زنان بالای ۴۵سال و ۹۰‌درصد زنان بالای ۷۵سال در ایران به پوکی استخوان مبتلا هستند.
تفاوت زنان و مردان
میزان پوکی استخوان در زنان، ۴برابر مردان ذکر شده است و شکستگی ناشی از آن در زنان، تقریبا دو برابر مردان شایع است. البته از ۷۵سالگی به بعد، پوکی استخوان در زنان و مردان به یک اندازه شایع است ولی این بیماری، اغلب بیماری زنان شناخته می‌شود.
.
آمارها در ایران می‌گویند۵۰ درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان، شکستگی ران داشته‌اند که پس از این اتفاق،۲۰‌درصد از نظر زندگی وابسته به دیگران شدند و ۲۰درصد دیگر زندگی‌شان به خطر افتاد. طبق این آمار، در یک سال، ۵هزار شکستگی در استخوان ران در زنان و ۵۰۰مورد شکستگی در ستون فقرات و ۲هزار شکستگی در ناحیه مچ اتفاق می‌افتد.
این درحالی است که مطابق آمار سال۲۰۰۳ در آمریکا هرساله حدود ۵/۱میلیون زن یعنی ۴ نفر از هر ۱۰زن دچار شکستگی استخوان شده و حدود ۲۰‌درصد در سال فوت می‌کنند. در آمریکا، موارد شکستگی ناشی از پوکی استخوان از بیماری‌هایی مثل سرطان و بیماری قلبی در افراد بالای ۶۵سال شایع‌تر است. در آمریکای شمالی، اروپا، اقیانوسیه، استرالیا و نیوزیلند عمدتا شکستگی در مفصل ران شایع است.
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۵ همشهری آ
.

به نقل از ایسنا، دکتر جمشید لطفی رییس انجمن ام‌ اس ایران گفت: البته پیشرفت بیماری ام‌اس و شیوع آن در ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه بیشتر است و بیماری‌ است که بیشتر جوانان به آن مبتلا می‌شوند.

وی به آخرین آمار ابتلا به ام‌ اس در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۵۰ نفر به بیماری ام‌ اس مبتلا هستند.
وی با بیان اینکه افراد تحصیلکرده به نسبت بیشتری مبتلا به ام‌ اس می‌شوند، اظهار کرد: همچنین آمار ابتلا در شهرها بیشتر از روستاهاست. تحقیقات بین‌المللی نشان می‌دهد هر چه از خط استوا دورتر می‌شویم، تعداد مبتلایان به ام‌اس بیشتر می‌شود. به همین خاطر ایران می‌تواند یک کشور ایده‌آل برای انجام تحقیقات تکمیلی بیماری ام‌اس باشد. منبع: مهرخانه
ارديبهشت ۱۳۹۲۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *