خانه - اخبار - اهمیت کشاورزی ارگانیک و اثرات بیماری زایی کشاورزی بر پایه استفاده از کود و سموم شیمیایی

اهمیت کشاورزی ارگانیک و اثرات بیماری زایی کشاورزی بر پایه استفاده از کود و سموم شیمیایی

از انجاییکه اکثر محصولات کشاورزی و دامی  غیر ارگانیک دارای باقیمانده مواد شیمیایی(مثل سموم کشاورزی) می باشند . موجب صدمه زدن به سلامتی مصرف کننده این محصولات می گردد  .برای مثال :

کود های ازتی، فسفری و پتاسیمی جزء کودهای شیمیایی پر مصرف کشاورزان  هست

بالاترین میزان مصرف کود شیمیایی در ایران کود  اوره هست این کود پس از اضافه شدن به خاک به آمونیاک، آمونیوم، نیتریت و نیترات تبدیل می‎شود که نیتریت و نیترات به دلیل دارا بودن بار منفی، جذب‎ دانه‎های خاک شده و با شسته شدن به اعماق خاک می‎رود.

سپس  این مواد وارد سفره‎های آب زیرزمینی شده و از طریق آلوده کردن این آب‎ها وارد چرخه حیات می‎شوند که با جذب مستقیم و غیرمستقیم در بدن انسان عوارض متعددی را در سلامت فرد ایجاد می‎کنند.

نیترات ماده‎ای سرطانزای خطر ناکی هست

چون  ترکیبات نیتروژنی باعث ایجاد سرطان دستگاه گوارش، ناهنجاری‎های عصبی، اختلال در سیستم غدد درون‎ریز و سیستم ایمنی بدن می‎شود.

ضمنا  کودهای فسفاته نیز پس از مصرف در گیاهانی نظیر سیب‎زمینی، کادمیوم تولید می‎کند که باعث اختلال در عملکرد کلیه مصرف کننده می‎شود.

آلودگی آب های زیرزمینی توسط نیترات های کودهای شیمیایی باعث افزایش آلودگی غذاها و در نتیجه باعث افزایش بیماری های ناشی از نیترات ها می شوند.

– کادمیوم فاضلاب جایگزین کلسیم شده و در نتیجه افزایش شکستگی استخوان و آسیب به سلول های مغزی را به دنبال دارد.

– ۹۰ درصد قارچ کش ها، ۶۰ درصد علف کش ها و ۳۰ درصد آفت کش ها ی شیمیایی سرطان زا هستند.

این در حالی هست که با استفاده از محصولات ارگانیک قارچ کش –علف کش – آفت کش می توان از این همه بلایا خود و اطرافیان ما و کل جامعه را در امان نگاه داریم .

فواید استفاده از آفت کش‌های سازگار با محیط زیست

بهترین راه مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی هست:زیرا استفاده از این افت کش ها نه موجب آلودگی منابع آب و خاک ( محیط زیست ) می شوند نه اینکه موجب بروز حوادث مسمومیت حین سمپاشی کشاورزان می شود ونه دغدغه حمل و نگهداری این آفت کش ها مثل سموم خطرناک شیمیایی هست.جای هیچ گونه نگرانی ازبابت  باقیمانده سموم در محصولات نیست. دوره کارنس یا ممنوعیت استفاده از محصولات پس از سمپاشی اصلا مطرح نیست. هیچ گونه ضرر و زیانی برای حشرات مفید و موجودات میکروسکوپی و جانداران دیگر ندارد ودر بسیاری از موارد و مصارف خانگی تنها راه حل مبارزه با آفات می باشد چون سلامت اعضای خانواده در اولویت همه مسائل قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *