خانه - اخبار - برگزاری دوره طب اسلامی در مسجد مقدس جمکران

برگزاری دوره طب اسلامی در مسجد مقدس جمکران

روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه استاد اخوان در دوره تخصصی طب اسلامی در مسجد مقدس جمکران یکی از زمینه سازی های ظهور را برپایی تمدن اسلامی و راه دست یابی به آن را تحکیم سبک زندگی و طب اسلامی دانستند.
ایشان در ادامه با نقل جمله از امام خمینی یکی از ادهداف مهم انقلاب را خروج از استعمار طب اروپایی بیان کردند.
امام خمینی می فرمایند:
«غرب همه چيز استعماري دارد: طب استعماري، فرهنگ استعماري كه براي كشورهاي عقب افتاده صادر مي كنند آنها مي‌خواهند ما وابسته باشيم و چيزهايي كه به ما مي دهند وابستگي مي آورد، اگرمي خواهيد رشد حقيقي پيدا كنيد و مستقل شويد اول اين وابستگي فكري و قلبي را كنار بگذاريد».
يكي از دكترهاي امروزي مي‌گفت بر ما و بر دكتر‌هاي بزرگ اين كشور ثابت شده كه كاري از طب اروپا جز جراحي بر نمي‌آيد و داروهاي اروپايي معالج نيست، بلكه مسكني است كه ما به كار مي‌بريم و انتظار آن داريم كه دورۀ خود را طي كند و يا به خوبي و يا به هلاكت منجر شود. گفتيم پس چرا دكتر‌ها اين مطلب را به مردم نمي‌گويند.گفت: كسي قدرت اين گفتار را ندارد و درست گفت.
مي دانيم که علومي که در شرق بود ، دسيسه ها اسباب اين شد که عقب بزنند آن ها را و به جاي آن علوم غرب را بياورند. دانش هائي که در شرق بود و اروپا از آن تقليد مي کرد، دست هائي آمد آنها را عقب زد و محتوي را از ما گرفت و الان وضع ما وضعي شده است که خيال مي کنيم که هر چي هست در غرب است و ما هيچ چيز نداريم… اروپا از طب بوعلي تا همين آخر استفاده مي کردند، کتاب بوعلي تا همين آخر شايد حالا هم مورد نظر آنها باشد.
امروز همه چيز كشور ما باهم جور است و تا يك شجاعت ادبي در نويسندگان ما پيدا نشود اصلاح نخواهد شد. امروز اگر كسي از طب اروپايي يا زندگي اروپا مآبي انتقادي كند مورد هو و جنجال بسيار واقع خواهد شد و از نظر جوانان تحصيل كرده ما ساقط مي‌شود. ليكن با همه حال ممكن است در بين آنان كساني به فكر بيفتند و سنجشهايي كرده راهي به خطا كاريهاي خود پيدا كنند و براي دوره‌هاي بعد از اين زمان طرفداراني هم براي اين مسلك پيدا شود و قدمهايي براي سعادت نسل آتيه برداشته شود.
هان! اي نويسندگان به خود آييد و از بيخردان نهراسيد و گفتنيها را بگوييد و زندگي پر آشوب اروپا چشمتان را از حقايق نبندد.
همه شنيديد در زمان تصدي رضاخان همين شاه كنوني به تيفوئيد مبتلا شد، در وقتي كه تمام دكترهاي درجه اول كشور از درمان آن مأيوس شدند، ‌طبيب طالقاني با دستور طب قديم او را معالجه كرد. خوب بود با چنين امتحاني رضاخان يا زمامداران آن روز به فكر اين بيفتند كه طب كشور خود ما نيز بايد دستكم در حساب بيايد لكن بقدري اينها خود را باختند و انگاره را از دست دادند كه حاضر نيستند براي خود جزيي فضيلتي قائل شوند و با حسن و هوش خود هر طور شده است مبارزه مي‌كنند كه مبادا بر خلاف اروپا سخني بگويند».

كتاب كشف الاسرار 1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *